Kiskunság, Gödöllői-dombság, Börzsöny - ahogy én láttam.
Az 1977-ben létre hozott Pest Megyei Piros túramozgalom a Kisalföld és a Börzsöny közötti félkörívben haladó túraútvonal. Hivatalos igazolófüzetében bélyegzéssel bizonyíthatjuk a kijelölt pontok felkeresését, a sikeres teljesítésért fémkitűző a jutalom. Mindegy, melyik irányból indulunk a csaknem 250 kilométeres sétára, én a szakaszokat váltakozó irányban jártam be, de végül a homokbuckáktól haladtam a hegyvidéki magaslatok felé.
Apaj templománál érintettem meg először a piros sávot, amivel kezdetét vette tíz túranapból álló vándorutam. Birkanyáj és egy szürkemarha csorda mellett elhaladva ismerkedtem a homokos talajjal, a puszta színpompás virágaival, lépéseimet pillangók kísérték. Horgászok intettek a Dömsödi-árapasztó-csatorna túlpartjáról - ahol egyébként nekem is haladni kellett volna, végül ezt korrigálva, később a hídon túl sikerült csatlakozni a jelzett ösvényre. Vadkacsák húztak el a fejem felett, gyíkok zörögtek a lábamnál, ahogy a poros szekérnyomban lassan Dömsödre értem. Innen a Duna balpartján kialakított üdülőövezet kényelmes útja vezet a folyó mentén Ráckevéig.
A híd másik oldalán, az óváros házai közt áll a szerb templom, amelynek sötét hátterű freskóin, szentek portéi között, az utolsó ítélet szereplői szállnak fel vagy le, érdemeik szerint. Csaknem egy órát töltöttem itt, miközben a gondnok beavatott az építkezés és az ortodox liturgia rejtelmeibe.
Az Öreg-Dunához kikanyarodva hosszú, meditatív gátgyaloglással visz az út Szigetcsépre, ahonnan egy rövid de sűrű bozótos után ligetes, benőtt ösvény követi a HÉV sínpárját, majd átvezet rajta, Szigetcsép rendezett utcái felé. Modern, csúcsos épület gondozott parkban: a református templom. A jelzés a Szigetcsépi-holtág mentén vezet vissza a Ráckevei-Duna partjára, ahol madárdaltól, békakuruttyolástól hangos, idilli ösvényt követtem a szigethalomi Taksony-hídig. A kavicsbányászat maradékaként létrejött délegyházi tórendszer süppedős homokján kacskaringózva értem el Ócsa templomát, ahol a vaskos falak hűvöse és az évszázados freskók miatt hagytam kint a mai valóságot. Parasztházak, szőlőtőkék között tárult fel az Ősduna egykori szigetlakóinak élete az Ófalu skanzenjében.
https://lattam-irom.blog.hu/2023/09/24/ocsa_kozepkori_sziget_a_szarazfoldon
Ócsa pincesorának csaknem száz földbe vájt, nádtetős pincéje műemléki jelentőségű terület, ahol szabadon sétálgathat, a padoknál megpihenhet minden arra járó. Széles út visz tovább, át a síneken, legelőkön, erdőfoltokon, a védett csévharaszti ősborókás felé.
Komoly homoktaposás után hagytam el a buckavilágot és Péteri elegáns, klasszicista református templomán túl, néhány erdei kanyar után Gyömrő tavainál lassultam le. A horgásztó csendes, buja zöldjétől és a strandfürdő nyüzsgésétől visz tovább az út a vasútállomásig, azon túl a Gödöllői-dombság felé.
Szántóföldek, erdőfoltok között, a Bajtemetés tornya mellett, árnyas völgyben lehet hűsölni egy darabig, aztán egy lovarda mellett széles ösvény vezet a dombtetőre, onnan Isaszegre. A Királyerdő fái közt nyugszanak a szabadságharc katonái, felettük kitárt szárnyú angyal. Kis kitérő a temetőben álló Szent Márton templom, évszázados falainak tövéből a Gödöllői-dombságra látni.
Könnyű séta innen Gödöllő, ahol a kastély angolparkja - és egy Eszterházy-tortaszelet - miatt jelentős késéssel indultam a parkerdőn át Máriabesnyőre.
Máriabesnyő kegyhelyének története már építésétől kezdve csodák sorozata, belső terét elborítják a hálaadó ajándékok, kis emléktáblák. Szent kútjának friss vize került az én kulacsomba is, hogy a további utamat egészségben járhassam.
Árnyas erdei ösvényen leereszkedve, a forgalmas autópálya alatt már betonút visz át a Babatpusztai-tavakig, onnan az elhanyagolt egykori Grassalkovich istállókastélyig, ahol egykor a grófkisasszony hitt az istállószag gyógyító erejében.
A tavakhoz tartozó ártéri csalitoson túl már erdőben emelkedik az út a Margita csúcsa felé. Egykori geodéziai mérőtornyára ráférne a felújítás, addig is csak egy fémkoronát kapott. Kényelmes erdei séta után épp, hogy érintettem Erdőkertes szélét, aztán le is tértem róla. Aztán mégis vissza a betonútra: nagyobb esőzést követően az Egres-patak rozoga hídalkotmányán bajos lett volna átkelni. Vácegres felett, a dombokról érdemes visszatekinteni az elhagyott lankák irányába. Magas tölgyek, bükkök hűvöse fogadott a Nagyerdőben, onnan ereszkedtem Őrbottyán Péter és Pál apostolok templomához.
Letérő a Sződrákos-patak duzzasztásával kialakított horgásztó. Tiszta vize, árnyas, partmenti fái mellett kellemes a séta. Vácrátót botanikus kertjére korábban külön napot szántam, a jelzés a kerítés mellett halad. Sződ formabontó kálváriája, mely előtt parkoló áll, egyedi megoldás. Előbb betonút, később a dombon át gyalogösvény visz Vácdukára, ami felett, a dombtetőn a Cseke-kápolna romjai állnak. Tiszta időben érdemes felmászni egy kis kilátásért. A Rádi-patak-völgyén keresztül Rádra vezet be az út, ahol a templom előtt a Muslay család kriptája áll. Kúriájuk gondozott kis téren várja a további felújítást.
Rád felett, a dombtetőről széles panoráma mutatja meg a Gödöllői-dombság lankáit, az erdőn át már Kosdra, a Naszály lábához vezet a jelzés.
Emelkedő, aztán még több emelkedő a Naszály-oldal erdejében, ahonnan egyszer le is kell jönni: a Gyadai-réten kitágul a tér, széles mező és ártéri erdő fogad.
Nagy meglepetés a vadregényes ösvény a kusza aljnövényzetben, itt-ott a gyerekméretű növényalagúton nem is fértem át, kerülni kellett a domboldal felé. A Gyadai-tanösvény pallósora billegő híddal, cölöpsétánnyal rázza fel a tikkadt turistát, mindezt Katalinpusztán, kényelmes padoknál pihenheti ki.
A Duna-balparti rögein haladva, Rockenbauer Pál kopjafáján túl, erdei hullámvasút színesíti a túraélményt. Még egy utolsó emelkedő a Lósi-völgyi úttól a megérdemelt Fenyves-hegyi panorámáig: a Duna ezüst szalagja kanyarodik ki a Börzsöny és a visegrádi vonulatok felől.
Hosszú ereszkedő, az utolsó kilométerek már Verőcén vezetnek át. Megérintem a legutolsó piros jelzést, benyomom a pecsétet: hivatalosan is Pest Megye Turistája lettem. Azért még kisétálok a Duna partjára, a víz jéghideg, a háttér kék hegyei felett felhők satírozzák szürkére az eget.
A túra adatai: lásd a korábbi, részletes leírásoknál:))
Cukrászdák az út mentén, ahová érdemes betérni: 1. Ócsa, Gólyafészek Cukrászda; 2. Gyömrő, Hisztéria Cukrászda; 3. Gyömrő, Erdei Fagyizó; 4. Gödöllő, Királyi Kastély; 5. Verőce, Oázis Cukrászda